Co by měl číst nákupčí i obchodník II.

Napsal(a) Ing. Karel Otýs
Co by měl číst nákupčí i obchodník II.

Pokračujeme v představování zajímavých knih pro nákupčí a obchodníky. Dnes to budou dvě nadčasové knihy, které řadíme v našem žebříčku na první místa. Vzhledem ke svým názvům mohou být přehlédnuty. To by byla ovšem veliká škoda. Jsou to totiž na téma strategie obchodu jedny z nejlepších knih, které se nám dostaly do rukou. A termín nadčasovost je zde více než oprávněný. Jedná se o knihy Mistr Sun a umění obchodu - Marc Mcneilly a knihu Umění války, využití válečných strategií v byznysu - Vít Vojta a Mistr Sun-c´.

 

 

Obě knihy vychází ze stejného díla. Z 2000 let starého spisu čínského geniálního vojevůdce mistra Suna. Přesto, že kniha mistra Suna je o válečných strategiích, z nichž vycházeli mnozí pozdější vojevůdci i v moderní době, tak je skvělou inspirací pro obchod. Není o válce, je o strategii. A jak se oba autoři popasovali s tématem a převedením 2000 let starých válečných strategií do využití v současném obchodu? Rozhodně se ctí. I když každý jinak.

Umění války, využití válečných strategií v byznysu.

Začněme tou knihou, která mně osobně je bližší. Kniha je výjimečná tím, že starobylé pojednání přímo z čínského originálu přeložil sinolog Vít Vojta (teprve druhý český překlad přímo z originálu a nikoliv z anglického překladu) a každou kapitolu doplnil aktuálním komentářem zaměřeným na to, jak strategie Umění války využít v podnikání a strategii v obchodu. Přesto, že je primárně o umění války, je v ní mnoho nadčasových pravd, které lze skvěle využít i v současném světě obchodu. Kniha obsahuje i čínský originál. Takže, kdo je schopen číst v mandarinštině, může si ji provětrat.

Několik citací:

„Znáš - li nepřítele i sebe, můžeš bez obav svést sto bitev. Pokud znáš sebe, ale nikoliv nepřítele, jednou vyhraješ, podruhé prohraješ. Jestliže neznáš sebe ani nepřítele, prohraješ v každé bitvě.“

"Vítězné vojsko vítězí před bojem. Poražené vojsko hledá vítězství v boji."

"Chceš-li, aby nepřítel sám o své vůli přišel k tobě, nabídni mu snadný zisk. Chceš-li zabránit nepříteli, aby k tobě přišel, ukaž mu nebezpečí, do jakého by se vydal."

Není to beletrie ani kniha, kterou budete číst před spaním. Není to lehké čtení. K pochopení je třeba srovnávat své zkušenosti a zasazovat je do kontextu v knize. Ke knize se budete vracet klidně deset let a pořád v ní budete nacházet něco nového. V tom je její nadčasovost. I když tohle její využití autor zcela jistě při psaní před dvěma tisíci let nezamýšlel.

Druhý překlad knihy mistra Sun-C je překladem z angličtiny a nepochybně se tam projevuje anglosaský styl psaní.

Mistr Sun a umění obchodu.

Kniha vychází ze stejného díla, je skvělá stejně jako kniha Víta Vojty, ale zároveň úplně jiná. V anotaci se o ní píše:

„Umění války, jehož autorem je slavný čínský generál Mistr Sun, je již dva a půl tisíce let zdrojem inspirace a praktických ponaučení nejen pro vojenské stratégy a politiky, ale stále více také pro manažery a obchodníky. Stejně jako ve válce jde totiž i ve světě obchodu o vítězství. Jak k němu svou firmu dovést za cenu co nejmenších ztrát shrnuje Marc McNeilly ve své knize Mistr Sun a umění obchodu. Na konkrétních příkladech vysvětluje, jak lze ovládnout trh bez jeho předchozího zničení, jak porazit konkurenci díky přípravě a rychlosti akce, či proč se namísto útoku na nejsilnější soupeřovy produkty zaměřit na jeho slabá místa. Na rozdíl od ostatních interpretů převádí McNeilly Sunovy myšlenky na moderní manažerské principy na základě vlastních zkušeností ve vedení společností jako je IBM a Lenovo. V této knize naleznete hned dvě důležitá díla, která nesmí chybět v knihovně žádného dobrého manažera: McNeillyho srozumitelného a praktického průvodce, s nímž snadno zvládnete aplikovat šest zásad Mistra Suna v oblasti obchodu, a nový český překlad Umění války Mistra Suna. Kniha Mistr Sun a umění obchodu sklidila mezinárodní úspěch.“

Přesně vystihuje knihu. Když jsem ji četl, připomněla mi stylem psaní jiné současné knihy pro manažery a obchodníky. Čím se obě knihy, ač vycházející ze stejného díla odlišují? Marc McNeilly je prostě manažer a tak je to spíše obchodní a manažerská příručka. Zjednodušeně řečeno: návod k použití. Kniha se dá číst na jeden zátah, je čtivá, srozumitelná. A trochu se ve dvojím překladu ztratil původní nadčasový nádech díla. Vít Vojta je především sinolog a tak se v jeho přímém překladu projevuje mnohem více původní myšlenka díla, která byla psána jako příručka pro vojevůdce. Drží se stylu psaní autora. Což si můžete ověřit pokud čtete v manadarinštině přímo v knize. Rozhodně stojí za přečtení obě a měly by být přítomny v knihovně každého, kdo se pohybuje ve světe obchodu.

 • Ing. Karel Otýs

  Mešno č.ev. 21, 338 43 Mešno, T.: +420 602 447 905, E.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  IČ: 41680341

  icon facebook icon linkedin

  ochrana osobních údajů
  obchodní podmínky

novinky e-mailem

Zadejte svoje jméno a e-mail a těšte se na pravidelnou dávku rad, tipů a doporučení pro Váš úspěšnější nákup a obchod.

captcha 

napište mi

Tuto položku je nutné vyplnit.
Tuto položku je nutné vyplnit.
Napište nám prosím zprávu.