Úspory jsou zpět, nebo brzy budou

Napsal(a) Ing. Karel Otýs
Úspory jsou zpět, nebo brzy budou

Můj citlivý radar začíná vnímat rozpolcenost současné situace v nákupních útvarech. Na jedné straně běží firmám zakázky z doby ještě stále probíhajícího ekonomického růstu, kde je klíčovou dovedností pro nákup jednání o termínech a brždění snah dodavatele zdražovat. Na druhé straně ten růst již zdaleka není tak velký (v některých oborech už je vidět pokles) a dokonce, když položíte ucho na koleje, tak v dálce slyšíte, jak přijíždí krize. A ta si vyžaduje od nákupu zcela jiné dovednosti.


Je tady čas se zamyslet nad tím, zda těmito dovednostmi disponujete v potřebné míře a ověřit si, že jste připraveni. Neboť příprava je zde stejně jako při vyjednávání 80 % úspěchu.


Pomalu se nám tahle situace projevuje i v zájmu o kurzy. Stále jsou hitem tréninky a kurzy jednání v situaci nedodržování a prodlužování termínů dodavatelem, v podmínkách jeho převahy a co největší brždění cenového nárůstu. Začíná se ovšem znovu  zvedat poptávka po kurzech jak realizovat úspory, výběrová řízení, jak dělat e-aukce, e-poptávky a brzy se objeví i jiné situace při trénincích vyjednávání. Protože přichází doba úsporová.
Pro obchodníky to znamená, že budou čelit většímu tlaku na podmínky dodávek než nyní a také jiným postupům nákupu. Více se budou potkávat s výběrovými řízeními, e-aukcemi a dalšími postupy vyjednávání pro období slabší pozice dodavatelů.


Mám na to jednoduché heslo. Teď určitou dobu bouchal nákup na vrata dodavatelů, jestli by nebyl tak hodný a něco nedodal a dodavatelé mnohdy nakupující odháněli klackem, že mají vyprodáno nebo že to bude trvat dlouho nebo využívali situace ke zvýšení ceny. Teď se blíží stav opačný (mnozí ho pamatují z roku tuším 2007), kdy bude trh kupujících, a dodavatelé budou pro změnu bouchat na vrata firemních zákazníků, jestli by si tedy od nich nechtěli něco koupit. Hospodářský cyklus je neúprosný, jen se stále více zrychlují přechodové fáze. Stejně jako s počasím skáčeme ze zimy rovnou do léta, tak z období růstu skočíme rovnou do krize.
Trh má v tomto vždycky pravdu a štěstí přeje připraveným. My v Ampliu jsme připraveni Vás na všechny současné i budoucí situaci připravit a víme, jak říká klasik, docela přesně jaké znalosti a dovednosti budete potřebovat. Na straně nákupní i obchodní. On totiž tlak na úspory na straně nákupu přidělává vrásky nejednomu obchodníkovi či dodavateli.


Stačí se podívat do našeho katalogu na www.otys-consulting.cz a vybrat si. Ideální je zvolit si komplexní vzdělávání formou našich Akademií.

 

 

 • Ing. Karel Otýs

  Mešno č.ev. 21, 338 43 Mešno, T.: +420 602 447 905, E.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  IČ: 41680341

  icon facebook icon linkedin

  ochrana osobních údajů
  obchodní podmínky

novinky e-mailem

Zadejte svoje jméno a e-mail a těšte se na pravidelnou dávku rad, tipů a doporučení pro Váš úspěšnější nákup a obchod.

captcha 

napište mi

Tuto položku je nutné vyplnit.
Tuto položku je nutné vyplnit.
Napište nám prosím zprávu.