Rychlý tip - Hlavně nic nepředpokládejte

Napsal(a) Ing. Karel Otýs
Dobre_tipy_od_Amplio

Dnes máme tip tak  jednoduchý a samozřejmý, že možná díky tomu zůstává neprávem opomíjen: "Při jednání s dodavatelem nebo interním klientem nic nepředpokládejte, ale ptejte se a analyzujte odpovědi." Většinou totiž předpokládáme špatně a podle toho jednání vypadá.

Je přirozenou lidskou vlastností, že svůj pohled na dané téma v jednání a jeho řešení přisuzujeme i druhé straně. Předpokládáme, že to vidí stejně, že má stejné nebo podobné informace, nebo si prostě vytvoříme svůj obraz na základě informací, které máme. Mnohdy pak začínáme jednání slovy „předpokládám že“ nebo to sice nevyslovíme, ale potichu předpokládáme stanovisko či určité skutečnosti druhé strany.

Je to veliká chyba nejen při obchodním jednání.

Může se nám stát, že předpokládáme špatně, prostě jsme situaci nevyhodnotili správně nebo, že vycházíme ze zkušenosti z jiných jednání. Ale každý obchod je jiný! Může se nám stát, že si prostě neuvědomíme, že vyjednávací partner má jiné priority a ukážeme svá slabá místa. V každém případě nic nikdy při jednání nepředpokládejte. Zjišťujte informace, ověřujte si je a ptejte se při jednání a zjistěte tak skutečný postoj svého partenra, aniž byste prezentací svých předpokladů zbytečně oslabili svou pozici. Přistupujte k druhé straně jako k nepopsanému listu. Ptejte se, zjišťujte a analyzujte získané informace a pak teprve dělejte závěry. Uvidíte jak se zlepší Vaše vyjednávání.

Tématem vyjednávání se intenzivně zabýváme v třídenní Akademii vyjednávání v nákupu. Zahrnuje všechny znalosti, dovednosti a aktuální a budoucí trendy, které každý vyjednavač v nákupu bez ohledu na obor působení, funkci v nákupu či charakter své práce potřebuje nezbytně znát a umět používat v praxi.

Akademie vyjednávání v nákupu

začíná 15. května 2019 v Praze

 

 • Ing. Karel Otýs

  Mešno č.ev. 21, 338 43 Mešno, T.: +420 602 447 905, E.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  IČ: 41680341

  icon facebook icon linkedin

  ochrana osobních údajů
  obchodní podmínky

novinky e-mailem

Zadejte svoje jméno a e-mail a těšte se na pravidelnou dávku rad, tipů a doporučení pro Váš úspěšnější nákup a obchod.

captcha 

napište mi

Tuto položku je nutné vyplnit.
Tuto položku je nutné vyplnit.
Napište nám prosím zprávu.