Co řeší nákupní útvary?

Napsal(a) Ing. Karel Otýs
Co_resi_nakupni_utvary

Všimli jsme si, že v současné době ekonomického růstu a převahy dodavatelů jsou to nejvíce tři oblasti:

 • Krizové vyjednávání s dodavateli
 • Růst významu category managementu
 • Interní komunikace v nákupním procesu

 

 

Máme za to, že je užitečné vědět, čím žije nákup jinde a jaká témata aktuálně řeší jiné nákupní útvary. Zda mají stejné problémy, bojují se stejnými překážkami, a jak přistupují k řešení výzev současného nákupu. Co se jim daří, jaké cesty volí.V rámci našich vzdělávacích projektů pracujeme s desítkami nákupních týmů a tak, jak říká klasik „to víme docela přesně“. A jsme připraveni to zde naším amplionem vyhlásit do světa, poněvadž máme vyzkoušeno, že to pomáhá.

V současné době nejvíc řeší nákupní útvary především tři oblasti:

Krizové vyjednávání s dodavateli

Ekonomice se daří, firmy mají většinou více zakázek než jsou schopné zvládnout, ve zprávách slyšíme samá pozitiva o ekonomickém růstu. Ale z pohledu nákupu to tak hezky nevypadá. Pro nákup to znamená problémy s vyjednáváním a následně i dodržením termínů od dodavatelů, zvyšování cen a to i mnohdy nečekané. Ani nákupčí, kteří jsou v oboru hodně dlouho nepamatují tak složitou situaci pro nákup. Běžné vyjednávací dovednosti nejsou vždy účinné a tak se tvoří zcela nová sada vyjednávacích technik pro tyto situace, v kterých je nákup mnohdy ve slabé a obtížné pozici. Tyto postupy tvoří praxe a my je pro Vás máme zpracované přehledně a srozumitelně. Jsou součástí naší Akademie vyjednávání v nákupu a máme na ně i speciální firemní kurz na míru, který už pomohl mnoha nákupním útvarům.

Akademie vyjednávání v nákupu

začíná 15. května 2019 v Praze

Růst významu Category managementu

Pod cizím slovem category management se skrývá téma řízení nákupních kategorii, nákupní strategie, tvorba nákupních postupů. Je to nová, prudce se rozvíjející disciplína nákupu. Bez ní se do budoucna neobejde žádný nákupčí. Spočívá ve vytvoření způsobu řízení jednotlivých nákupních kategorií od plánování, rozpočtování, definice požadavku na nákup, způsobu komunikace, práce s dodavateli, až po výběrové řízení, sjednání nákupních podmínek a definice příležitosti pro jednotlivé nákupní kategorie. Tento způsob práce zlepšuje výsledky nákupu, posiluje pozici nákupčích a dělá z nich opravdové profesionální nákupčí. V Ampliu s tímto tématem dlouhodobě pracujeme a je součástí našeho kurzu Strategický nákup, Akademie firemního nákupu a máme pro něj i speciální firemní kurz a workshop, kde pracujeme s vašimi nákupním kategoriemi a tvoříme komoditní strategie společně s Vámi.

Strategický nákup - jak nastavit a provádět strategické činnosti v nákupu 

10. dubna 2019 v Praze

Interní komunikace v nákupním procesu


Snad žádné jiné téma nenabralo v nákupu tak prudký rozvoj jako toto. Spolupráce nákupu s interními útvary se posouvá od pouhého příjmu a vyjasňování požadavků na nákup v aktivní řízení celého procesu vzniku a administrace požadavků, do oblasti aktivního ovlivňování tvorby rozpočtu až po spolupráci s obchodníky ve firmě při tvorbě nabídek zákazníkům.
Praxe ukazuje, že kvalita interní části nákupního procesu má dominantní vliv na nákupní podmínky a interní útvary svým rozhodováním mnohdy ovlivňují výsledek nákupu více než samotný nákup. A to je důvod růstu významu tohoto tématu. V Ampliu pro Vás do našich programů zahrnujeme trendy nákupu vždy s předstihem. Téma interní komunikace jsme zahrnuli do kurzu Efektivní a výkonný proces nákupu a máme na něj také extra program pro firemní kurzy v rozsahu 1 až 2 dny, případně jako společný workhsop nákupu a jeho klientů.

Strategický nákup - jak nastavit a provádět strategické činnosti v nákupu

2. dubna 2019 v Praze

 

 • Ing. Karel Otýs

  Mešno č.ev. 21, 338 43 Mešno, T.: +420 602 447 905, E.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  IČ: 41680341

  icon facebook icon linkedin

  ochrana osobních údajů
  obchodní podmínky

novinky e-mailem

Zadejte svoje jméno a e-mail a těšte se na pravidelnou dávku rad, tipů a doporučení pro Váš úspěšnější nákup a obchod.

captcha 

napište mi

Tuto položku je nutné vyplnit.
Tuto položku je nutné vyplnit.
Napište nám prosím zprávu.