čtvrtek, 01 březen 2018 10:44

Sledujete zdroje zvýšení zisku v nákupu (dřívější název úspory)?

Napsal(a) Karel Otýs

Aktuálně minulý týden na workshopu v jedné strojírenské společnosti kdesi v České republice. Opětovně akce k hledání nových příležitostí k zvýšení zisku firmy prostřednictvím úspor v nákupu.

Pár postřehů, opakujících se stále i na jiných workshopech stojí za sdílení.

Diskuse na téma metodika sledování úspor, a zda jde o úspory vykazované či skutečně dosahované. Jako řada jiných i tento nákupní tým vyplňuje tabulky úspor, aby naplnil stanovený cíl.

Položil jsem jednoduchou otázku. Kolik z těchto tabulkových úspor je skutečných a kolik zůstane jen v tabulce? Odpověď nebyla jednoznačná. Vlastně nevěděli. Začal jsem rozebírat, co vše považují za úsporu a co s ní děje dál. Zda jsou úspory využívány pro další rozvoj firmy.

Tak začal rozbor a místo v plánovaných 16:00 jsme končili v 17:30.

Rozdělme úspory na tři kategorie.

Používám rozdělení na úspory kontrahované, úspory fakturované a úspory zaúčtované. V opravdu intenzivní a vášnivé diskusi jsme zjistili, že nákupní tým tento pohled nevyužívá a končí prostě vyplněním tabulky a nesleduje, jak probíhá implementace úspor.

Zjistili jsme, že velký objem zřejmě skončí ve fázi kontrahované, část proklouzne do fakturovaných a velmi málo do zaúčtovaných. Přitom ta poslední kategorie je jediná, která se počítá a je opravdu vidět a lze ji „prodat managementu“. Předchozí dvě kategorie mohou být vždy zpochybněny, protože se neobjeví v ekonomickém výsledku firmy. Tedy pokud Vám nejde jen o ty excelovské tabulky.

Zde byla situace, že úspory byly v tabulce poměrně vysoké a zisk firmy klesal. Důvod nikdo neznal a vyvolávalo to jen zvyšování požadavků na úspory v nákupu. Ale jejich skutečný efekt nikdo neznal a vlastně ani nezjišťoval.

Prostě klasická chyba nákupu. Práce s úsporami končí jejich vykazováním a nepostará se o to, co se s nimi děje dále. Nenajde si interního zákazníka na úspory, nepostará se o jejich implementaci. Nedotáhne celý proces do konce. Neprodá svou práci.

Je to veliká škoda, protože tím sám nákupní útvar zpochybňuje kvalitu své práce a skutečnost úspor.

Zkuste si udělat rozbor a sledovat pro začátek úspory v těchto třech kategoriích. Možná budete překvapeni výsledkem.

Sledování zdrojů úspor.

Někdy stačí málo, abychom poskočili v práci s úsporami dále. Sleduji frontální útok na úspory a hledání cest, co vše lze ještě považovat za úsporu. Některé firmy mají již metodiky co je úspora a jak se počítá. V té souvislosti je zajímavé, že co jedna firma považuje za úsporu, jiná považuje za běžnou a samozřejmou součást nákupu. Přemýšlím často o tom, proč to tak je.

V podstatě je pravda, že to je součást práce nákupu. Je však rozdíl v tom, jak který šéf či tým, umí svou práci prodat. Interní marketing je zde velmi důležitý a jeto nová důležitá dovednost nákupu.

Zabývám se jí na kurzu Operativní nákup - jak nastavit a provádět operativní činnosti v nákupu i na kurzu Nejlepší postupy k dosažení úspor v nákupu. Na každém jinak a z jiného úhlu. Je jiné prodávat úspory managementu a jiné prodávat svou službu interním klientům.

Ale zpátky k našemu sledování zdrojů úspor. Máme-li jasnou metodiku (není pravidlem) tak stačí udělat jednoduchou věc. Jednotlivé zdroje očíslovat a začít sledovat odkud a jak úspory přicházejí a po nějaké době to vyhodnotit. Potvrdí se, že pocity jsou něco jiného než tvrdá čísla a pomůže to nasměrovat práci nákupu na zvýšení zisku firmy efektivněji. Sledujte měsíc a porovnejte. Jednoduché a účinné.

 

Přijďte načerpat zkušenosti, tipy, triky, praktické návody. Naučte se sdílet další cenné zkušenosti s praktickou prací s úsporami, jejich dosahováním vykazováním, prodejem a dotahováním do konce a získat praktická řešení a návody na kurzech:

Operativní nákup - jak nastavit a provádět operativní činnosti v nákupu

17. dubna 2019, v Praze

Nejlepší postupy k dosažení úspor v nákupu

4. června 2019, v Praze

nebo se rovnou můžete přihlásit na ucelenou Akademii fremního nákupu

začínáme 27. února 2019, v Praze

A pokud mě chcete mít jen pro sebe, tak není nic jednoduššího než poptat Firemní kurz na míru přímo pro váš nákupní tým.

 

Těším se na vás.

Váš průvodce světem firemního nákupu

Karel Otýs

 • Ing. Karel Otýs

  Mešno č.ev. 21, 338 43 Mešno, T.: +420 602 447 905, E.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  IČ: 41680341

  icon facebook icon linkedin

  ochrana osobních údajů
  obchodní podmínky

novinky e-mailem

Zadejte svoje jméno a e-mail a těšte se na pravidelnou dávku rad, tipů a doporučení pro Váš úspěšnější nákup a obchod.

captcha 

napište mi

Tuto položku je nutné vyplnit.
Tuto položku je nutné vyplnit.
Napište nám prosím zprávu.
Invalid Input