čtvrtek, 01 březen 2018 10:44

Sledujete zdroje zvýšení zisku v nákupu (dřívější název úspory)?

Napsal(a) Karel Otýs

Aktuálně minulý týden na workshopu v jedné strojírenské společnosti kdesi v České republice. Opětovně akce k hledání nových příležitostí k zvýšení zisku firmy prostřednictvím úspor v nákupu.

Pár postřehů, opakujících se stále i na jiných workshopech stojí za sdílení.

Diskuse na téma metodika sledování úspor, a zda jde o úspory vykazované či skutečně dosahované. Jako řada jiných i tento nákupní tým vyplňuje tabulky úspor, aby naplnil stanovený cíl.

Položil jsem jednoduchou otázku. Kolik z těchto tabulkových úspor je skutečných a kolik zůstane jen v tabulce? Odpověď nebyla jednoznačná. Vlastně nevěděli. Začal jsem rozebírat, co vše považují za úsporu a co s ní děje dál. Zda jsou úspory využívány pro další rozvoj firmy.

Tak začal rozbor a místo v plánovaných 16:00 jsme končili v 17:30.

Rozdělme úspory na tři kategorie.

Používám rozdělení na úspory kontrahované, úspory fakturované a úspory zaúčtované. V opravdu intenzivní a vášnivé diskusi jsme zjistili, že nákupní tým tento pohled nevyužívá a končí prostě vyplněním tabulky a nesleduje, jak probíhá implementace úspor.

Zjistili jsme, že velký objem zřejmě skončí ve fázi kontrahované, část proklouzne do fakturovaných a velmi málo do zaúčtovaných. Přitom ta poslední kategorie je jediná, která se počítá a je opravdu vidět a lze ji „prodat managementu“. Předchozí dvě kategorie mohou být vždy zpochybněny, protože se neobjeví v ekonomickém výsledku firmy. Tedy pokud Vám nejde jen o ty excelovské tabulky.

Zde byla situace, že úspory byly v tabulce poměrně vysoké a zisk firmy klesal. Důvod nikdo neznal a vyvolávalo to jen zvyšování požadavků na úspory v nákupu. Ale jejich skutečný efekt nikdo neznal a vlastně ani nezjišťoval.

Prostě klasická chyba nákupu. Práce s úsporami končí jejich vykazováním a nepostará se o to, co se s nimi děje dále. Nenajde si interního zákazníka na úspory, nepostará se o jejich implementaci. Nedotáhne celý proces do konce. Neprodá svou práci.

Je to veliká škoda, protože tím sám nákupní útvar zpochybňuje kvalitu své práce a skutečnost úspor.

Zkuste si udělat rozbor a sledovat pro začátek úspory v těchto třech kategoriích. Možná budete překvapeni výsledkem.

Sledování zdrojů úspor.

Někdy stačí málo, abychom poskočili v práci s úsporami dále. Sleduji frontální útok na úspory a hledání cest, co vše lze ještě považovat za úsporu. Některé firmy mají již metodiky co je úspora a jak se počítá. V té souvislosti je zajímavé, že co jedna firma považuje za úsporu, jiná považuje za běžnou a samozřejmou součást nákupu. Přemýšlím často o tom, proč to tak je.

V podstatě je pravda, že to je součást práce nákupu. Je však rozdíl v tom, jak který šéf či tým, umí svou práci prodat. Interní marketing je zde velmi důležitý a jeto nová důležitá dovednost nákupu.

Zabývám se jí na kurzu Operativní nákup - jak nastavit a provádět operativní činnosti v nákupu i na kurzu Nejlepší postupy k dosažení úspor v nákupu. Na každém jinak a z jiného úhlu. Je jiné prodávat úspory managementu a jiné prodávat svou službu interním klientům.

Ale zpátky k našemu sledování zdrojů úspor. Máme-li jasnou metodiku (není pravidlem) tak stačí udělat jednoduchou věc. Jednotlivé zdroje očíslovat a začít sledovat odkud a jak úspory přicházejí a po nějaké době to vyhodnotit. Potvrdí se, že pocity jsou něco jiného než tvrdá čísla a pomůže to nasměrovat práci nákupu na zvýšení zisku firmy efektivněji. Sledujte měsíc a porovnejte. Jednoduché a účinné.

 Chcete vědět více, posunout se, být připraveni. Mrkněte na firemní workshopy nebo projekty

 

Karel Otýs

 

 • Ing. Karel Otýs

  Mešno č.ev. 21, 338 43 Mešno, T.: +420 602 447 905, E.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  IČ: 41680341

  icon facebook icon linkedin

  ochrana osobních údajů
  obchodní podmínky

novinky e-mailem

Zadejte svoje jméno a e-mail a těšte se na pravidelnou dávku rad, tipů a doporučení pro Váš úspěšnější nákup a obchod.

captcha 

napište mi

Tuto položku je nutné vyplnit.
Tuto položku je nutné vyplnit.
Napište nám prosím zprávu.