středa, 20 březen 2019 13:03

Jak řídit zásoby

Napsal(a) Ing. Kateřina Kristýnová

Specialisté na skladové zásoby, skutečně řídíte a plánujete optimálně a efektivně? Nákupčí, víte, co nakupujete? Víte, jak to vypadá a kolik místa ve skladu to "zabere"? Účastníte se s bločkem v ruce pravidelných inventarizací jako členové inventarizačních komisí nebo v případě menších firem sami obléknete montérky a zapisujete a zapisujete? A už se Vám stalo, že několik let po sobě počítáte a nacházíte pod silnou vrstvou prachu ten stejný materiál nebo zboží? A také stále vysvětlujete managementu, proč máte zásob moc a výrobě proč jich máte málo?

Tohle zažívají všichni, kdo řídí skladové zásoby nebo se je alespoň snaží řídit.

Řízení zásob je složitá nákupní disciplína.

Obvyklé je zadání managementu ve třech rovinách. První je množství zásob – aby jich nebylo ani moc, ani málo, ale prostě tak akorát. Druhé je disponibilita – aby byly k dispozici kdykoli je potřeba a to plánovaně i neplánovaně. Třetí je nákladovost – aby skladování a udržování zásob stálo co nejméně peněz. Tyto požadavky jdou často proti sobě, a proto jsou zásoby hodně častým tématem reportů a zdůvodňování a také častým ukazatelem kvality práce nákupčích odpovědných za stav zásob.

Inventarizace.

Většina z nás má touto dobou majetek a zásoby spočítané, všechny čárky v příslušných kolonkách jsou zapsány a teď nám do další inventarizace zbývá zhruba 9 měsíců. To je spousta času na to, podívat se zásobám „na zoubek“ a zjistit jak na tom naše firma je a zda nemá v zásobách příliš mnoho peněz a místa. Jde totiž o dvě komodity, které by se daly určitě využít efektivněji. A zároveň tím posílit svoji pozici a kompetenci ve firmě.

Prvním krokem je identifikace zásob.

Ano, po tom co jsme v ruce obrátili každý šroubek, obešli každý stroj i bedýnku ve skladu, budeme teď chvíli trávit čas za stolem. Ze systému plánování podnikových zdrojů ERP je potřeba získat přehled o materiálech a zboží, zjistit jestli je jejich spotřeba stabilní, kdy jsme je naposledy nakoupili a kdy prodali nebo vydali na pospas výrobního procesu, jakou mají hodnotu a zda v účetnictví pamatujeme na tvorbu opravných položek. Pak přijde trocha kouzlení. Zaříkadlo: matice ABCXYZ! Ta nám totiž pomůže zjistit u jednotlivých položek jejich charakter z hlediska četnosti i objemu.

Jak tedy zásoby optimalizovat?

Možností máme hned několik. V prvním kroku jsme ze systému jedniček a nul získali důležité informace, které budeme dále zpracovávat. Použijeme je ke zvolení vhodného zásobovacího postupu podle obrátkovosti, k přehodnocení dispozičních parametrů jako jsou objednací hladiny, pojistné hladiny, velikost objednací dávky, atp. Ze zásob, o které dlouhodobě zakopáváme, smeteme prach a zaměříme se na jejich likvidaci. Někde mohou ještě slušně posloužit, anebo se s nimi rozloučíme navždy.

Z vlastní zkušenosti vím, že v každé firmě je v oblasti zásob potenciál ke zlepšení. Z finančního pohledu může být v zásobách fixováno velké množství aktiv firmy, avšak jejich likvidita, schopnost přeměnit se v peněžní prostředky, je omezená.

Pro všechny profese, které se podílejí na řízení zásob, zvláště pak pro operativní nákupčí (logistiky) jsou vědomosti z této oblasti nezbytným základem, který vás však postaví do role kompetentního partnera pro management, výrobu, finance a další útvary.

 

Proto jsme pro Vás  připravili tři kurzy z oblasti řízení zásob, které jsme sdružili do komplexní Akademie a zároveň každý kurz nastavili tak, aby bylo možné absolvovat ho i samostatně. A protože nám záleží na úrovni firemního nákupu, připravili jsme při registraci na celou Akademii řízení zásob výrazné cenové zvýhodnění. Seznámíte se zde se všemi potřebnými nástroji a metodami pro řízení zásob, rozvinete praktické dovednosti. Na skutečných příkladech z praxe a praktických cvičeních si osvojíte využití nástrojů a metod pro řízení zásob v praxi. Komplexně vás provedeme celou oblastí ekonomického, nákladového a controllingového pohledu na řízení zásob, seznámí vás s potřebnými pojmy a naučí vás začlenit controllingový pohled na řízení zásob do vaší každodenní práce.

Nástroje řízení zásob – znalostní základ

Zásobovací postupy – využití v praxi

Náklady a controlling v řízení zásob

 

A pokud mě chcete mít jen pro sebe, tak není nic jednoduššího než poptat Firemní kurz na míru přímo pro váš tým.

Těším se na vás.
Vaše průvodkyně světem řízení zásob
Ing. Kateřina Kristýnová

 

 • Ing. Karel Otýs

  Mešno č.ev. 21, 338 43 Mešno, T.: +420 602 447 905, E.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  IČ: 41680341

  icon facebook icon linkedin

  ochrana osobních údajů
  obchodní podmínky

novinky e-mailem

Zadejte svoje jméno a e-mail a těšte se na pravidelnou dávku rad, tipů a doporučení pro Váš úspěšnější nákup a obchod.

captcha 

napište mi

Tuto položku je nutné vyplnit.
Tuto položku je nutné vyplnit.
Napište nám prosím zprávu.
Invalid Input