čtvrtek, 25 říjen 2018 19:12

Pozvánka na Šestou scénu festivalu firemního nákupu v Ostravě - eBF 2018

Napsal(a)

Novinka letošního roku na festivalu nákupu v Ostravě od 7.11. do 9.11. 2018  - http://ebizforum.cz/ Šestá scéna bude odpovídat na nejčastější témata, výzvy, problémy, které řeší v dnešní době každý nákupčí.

Výběr témat vychází ze zkušeností ze setkání s mnoha desítkami až stovkami nákupčích v průběhu roku a je vysoce relevantní.

Bylo velmi obtížné rozhodnout, která témata zvolit a kolik času jim věnovat- Zda méně témat s velkým prostorem nebo více témat s menším časovým prostorem.

Nakonec jsme vyslyšeli hlas nákupčích a nechali v programu všechna klíčová témata, kterými žije dnešní nákup.

Ke každému tématu jsem jako dramaturg hledal toho nejvhodnějšího nákupce, který má vlastní unikátní zkušenost s danou situací a dokáží ji sdílet s Vámi. Každý tento příběh nákupu budeme vyprávět, sdílet a přejeme si, abychom o něm intenzivně diskutovali přímo na místě a zobecnili zkušenosti z něj pro práci nás všech.

Přejeme si, aby šestá scéna byla skutečnou arénou (nejen podle dispozice loutkového divadla) pestrých, různorodých názorů na každé téma, na každý blok. Aby byla přehlídkou přístupů k řešení daného tématu, spektrem Vašich zkušeností. Přehlídkou cest k řešení.

Jako dramaturg a moderátor budu tím, kdo povede Vaší diskusi a budu pečlivě zapisovat všechny podněty a řešení. Budu to dělat proto, abych všem účastníkům mohl po skončení poslat souhrnné závěry, návod k použití příslušné nákupní situace, sdílené zkušenosti všech. Tak unikátní příležitost musí být využita do posledního detailu.

A to co nestihneme na místě, zaznamenáme a zájemce pak pozveme na další prohlubující vzdělávání.

Přál bych si, aby naše šestá scéna byla skutečným reprezentantem trendů současného nákupu v daných tématech. A bez Vás to nepůjde.

Jaká jsou to témata.

Vyjednávání s monopolními dodavateli.

Zásadní téma nákupu v době ekonomického růstu. Jak přejít od proseb ke skutečnému vyjednávání. Jak se otevřít prostor pro jednání kde na první pohled žádný není. Jak řešit situace růstu cen dodavatele bez možnosti náhrady. Jak si poradit se situací, kdy monopolní dodavatele posouvá již dohodnuté termíny či neakceptuje Vámi žádané.

To jsou jen příklady častých témat, které sdílím s nákupci na kurzech.

Všichni v nákupu tím žijí. Máme připravené příběhy, inspiraci, možnosti řešení, tipy na detaily jednání, kterých si běžně nepovšimnete a mohou rozhodnout, tipy na to, jak otevřít dveře tam, kde se zdají být na zamčené na zámek.

Vše uvedené je důvod, proč je toto téma první.

Jedním z vystupujících bude Lukáš Moravčík z HB Reavis, pro kterého je jednání s monopolními dodavateli denním chlebem jeho práce.

Druhý vystupující, zkušený šéf nákupu z výrobní firmy je v jednání.

Vyjednávání s dodavateli v konkurenčním prostředí.

Výsledek jednání v konkurenčním prostředí dodavatelů je zásadně odvislý od kvality zadání a zvolené formy jednání či výběru. Naprosto zásadní je schopnost nákupčího poznat charakter komodity, situaci na trhu, umění postihnout všechny faktory, které mohou ovlivnit výsledek jednání na začátku, ale i její průběh.

Zvolili jsme dva případy, situace, které zažívá každý nákup, a našli spíkry s originálním pohledem. Spíkry, kteří se svými týmy začínají tam, kde ostatní končí.

Žaneta Vébrová ze společnosti Korado ukáže, jak je důležité předvídat průběh a rizika spolupráce s dodavatelem na roky dopředu a kolik nás nedůslednost může stát peněz. Zároveň poskytne řešení jak rizika eliminovat při přípravě výběrového řízení.

Pavel Mráz z logistické firmy Yusen logistic bude velikou inspirací pro implementaci elektronizace výběru dodavatelů. Nákup Yusen logistic pod jeho vedením Je skutečným zjevem nejen v rychlosti zavedení, ale také v tom, že on skutečně začíná tam, kde to jiní už vzdali. Velmi inspirující a jistě jeden z hlavních favoritů na cenu FSA v kategorii Start. Dlouho zde nebyl podobně rychlý start.

Komunikace s interními klienty.

Evergreen nákupu. Skutečné top téma. Trend nákupu. To vše je komunikace s interními klienty. Zároveň je to téma, které je jedním z častých na konferencích včetně Ebr.

My na něj pohlédneme jinak. Příběhy, které zažil každý a každý se s nimi popasoval jinak.

Martin Jarábek ze společnosti Nafta a.s. přijde se svým zcela originálním pohledem na interní klienty prostřednictvím aplikace Kraljic matice. Panují veliká očekávání, s čím přijde a málokdo si to nechá ujít. Zvláště kdo zná Martina a jeho nepřehlédnutelně poutavý způsob sdílení zkušeností a nadšení pro nákup s jakým vše podává.

Marcela Zemanová z Chart Ferox představí svůj příběh ze zakázkové výroby. Příběh, kde zdánlivý detail, který všichni považují za samozřejmost, může způsobit zastavení zakázky s velkými finančními dopady. Ukáže důležitost srozumitelné a pečlivé komunikace s interními klienty, ukáže, jak je nebezpečné propadnout rutině a hlavně jak moc je důležité se ptát a klást ty správné otázky interním klientům. I ty otázky, které nám připadají zbytečné a trapné.

Úspory v nákupu.

Kdo by v nákupu někdy neslyšel otázku – Jaké budou úspory, kolik procent ušetříte?. Za 8 let co vzdělávám nákupce, jsem potkal jen málo takových.

Takže tohle téma zde má své zasloužené místo. Když se sejdou dva nebo více nákupců, je jen otázkou času, kdy se začnou bavit o úsporách. Kolik TI dali? Kolik máš procent?

No až uslyšíte příběh Majky Siberové, tak asi změníte názor na výši požadavků managementu na úspory v procentech. Jestli se Vám doposud zdálo, že j máte náročný až nesplnitelný úkol, tak po vystoupení Majky budete odcházet s tím, jak jste na tom výborně. Velmi inspirující v hledání cest nejen v úsporách, ale i v obrovské pracovitosti, vytrvalosti a komunikace s managementem. Dalo to práci Majku přesvědčit, tak si to nenechte ujít.

A druhá vystupující Lucie Hrabáková ze společnosti Buzuluk Komárov má příběh o důslednosti a úspěchu při hledání úspor, tam kde mnozí ještě nehledají nebo tam nejsou vpuštěni. V přednákupní fázi, ve složité komunikaci s konstrukcí a obchodem, ve vodách, kde většinou není nákup vítán. Lucka to nevzdala a výsledek sami uslyšíte.

Strategie nákupu a strategický nákup.

Poobědový program. Tedy vrchol dne. Top téma. Strategie nákupu jako cesta a cíl. Strategický nákup jako putování po této cestě.

Dvě vystoupení, každé jiné, ale obě velice inspirující. Obě dávají těmto vneseny znějícím pojmům lidský rozměr a ukazují cestu, jak se v praxi popasovat s tvorbou strategie nákupu, její obhájení a realizací a jak vytvořit podmínky pro skutečný strategický nákup, nejen podle názvu.

Dvě inspirující vystoupení šéfů nákupů, kteří vše uvedené zažívají na vlastní kůži právě nyní a jejich zkušenosti jsou čerstvé jak právě utržené rajče. O to více autentické a poučné.

Moc se těším na zkušené harcovníky firemního nákupu Jirku Rožanského z Xella CZ a Karla Jaroměřského z První brněnské strojírny Velká Bíteš.

Tak se na Vás všichni těšíme – Karel Otýs, Lukáš Moravčík, Marcela Zemanová, Lucie Hrabáková, Karel Jaroměřský, Jiří Rožanski, Žaneta Vébrová, Pavel Mráz, Martin Jarábek a Majka Siberová a ještě náš zatím neznámý vystupující moc těšíme na Šesté scéně v loutkovém divadle kousek od hlavního stanu konference v hotelu Imperiál.

Ano nejsme v centru dění, ale jak se říká v jedné klasické televizní reklamě „vyplatí se Vám dojít až k nám“.

A abyste to nemuseli hledat, tak registrace se dělá zde.

http://ebizforum.cz/

 

 

Naposledy změněno čtvrtek, 25 říjen 2018 19:19
Pro psaní komentářů se přihlašte