pondělí, 01 říjen 2018 08:50

TOP firemní kurzy na míru pro nákup 2018

Napsal(a)

Je zajímavé sledovat, jak se mění preference nákupců ve vzdělávání a která témata a jaké dovednosti a znalosti vyhledávají.

V roce 2018 frčí následující témata.

Vyjednávání v nákupu

Top 1 je nepochybně a trvale Vyjednávání s dodavateli.

Stálice mezi tématy držící se na prvním místě. Mění se jen forma a konkrétní obsah.

Maximalizuje se čas pro trénink, rozbor situací a vytváření vlastního firemního vyjednávacího know how. Firmy říkají ano tréninku a workshopu, ne prezentaci a školení.

Žádaný je lektor s praxí v nákupu, schopný řešit s účastníky jejich situace. Už je nezajímají připravené případové studie. Cení se schopnost improvizovat s účastníky přímo na místě a dávat konkrétní podněty pro konkrétní situace. To těžko dokáže ten, kdo nemá vlastní úspěšnou praxi.

Témata jsou od klasického vyjednávacího znalostního základu až po specifická jednání.

Obsahově aktuálně frčí vyjednávání s monopolními dodavateli o cenách a termínech. Je tu jasně znát vliv ekonomického růstu, kdy pozice dodavatelů je silnější. Jak řešit situace s posunem již dohodnutého termínu, jak řešit nečekané zdražení, a další podobné jsou teď denním chlebem nákupu.

Dochází ke zmenšování skupin. Firmy raději rozdělí svůj tým na dvě i více skupin, aby maximalizovali zapojení každého účastníka na nejvyšší možnou míru. Místo dvoudenní akce pro celý tým raději udělají 2 x 1 den pro dvě skupiny.

Jsou však i tací, co chtějí mít na trénink nákupní tým pohromadě. Pak při počtu třeba 12 účastníků jsou dva dny nutností, s tím že někteří přidávají ještě jeden den navrch.

Musím říci, že jsem moc rád za tyto trendy. Plně korespondují s moji filosofií vzdělávání, kterou od začátku svého působení prosazuji.

Akademie firemního nákupu

Tento formát vzdělávání lze směle označit za skokana roku. Na jaře jsem realizoval několik firemních nákupních akademií v rozsahu od 5 do 8 dnů. Každá byla úplně jiná a vždy připravena přesně na míru potřebám nákupního týmu.

Zpětně vidím na nákupcích, co tohle absolvovali, veliký posun. Věnujeme se všem jejich tématům, máme čas na diskuse, řešení konkrétních nastavení a často jde jakési propojení vzdělávání s nastavením nákupních procesů, forem komunikace s dodavateli, interními klienty. Věnujeme se výběrovým řízením, poptávkám, úsporám, a samozřejmě hodně času věnujeme vyjednávání. 

Aby bylo vše připraveno opravdu na míru, věnuji hodně času přípravě se šéfem nákupu a zpracování velmi podrobných dotazníků pro účastníky. Takže hodně práce musí všechny strany odvést ještě před zahájením.

Každá takováto akce má tři linie. Jednu znalostní, druhou sdílení mezi účastníky a třetí motivační. Umožňuje to více setkání, vzájemné naladění, důvěra.

A je zde prostor i pro individuální práci.

Rozhodně formát budoucnosti, který jsem nyní otevřel i jako otevřený kurz pro Ty co z důvodu malého počtu nemohou akademii realizovat jako firemní.

Workshopy s nákupem a interními klienty

Zcela nový formát rozvoje nákupu a interních klientů.

Začali jsme workshopy pro nákupní tým. Jedná se jednodenní či dvoudenní akci, kde průřezově probereme všechna témata nákupu s identifikací, jak se týkají daného nákupního týmu a jak s nimi naložit v jeho praxi. Řešení naznačíme a směry ukážeme. Více nám tento formát neumožňuje. Ani to není jeho cílem. Cílem je sjednotit preference, sdílet zkušenosti v nákupním týmu, naladit se na stejnou vlnu a konfrontací mezi lektorem a týmem vybrat co z metod nákupu, co z postupů, trendů je vhodné aplikovat na jeho podmínky.

Tato setkání bývají velice živá a jsou založena na intenzivní komunikaci mezi lektorem (který je zde spíše jako moderátor) a účastníky. Skvěle se vyčistí komunikace i mezi účastníky.

Druhým stupněm tohoto formátu je společný workshop nákupního týmu a interních klientů. Na jednom místě setkání nákupu a interních klientů a formou workshopu nastavení komunikace, toku dokumentů a informací pro maximalizaci efektivnosti nákupního procesu a co nejlepšího výsledku pro firmu.

Tahle setkání bývají občas hodně divoká a pro všechny zůčastněné je to náročné. Výsledek stojí ovšem za to. Udělal jsem jich zatím jen pár, ale je skvělé vidět jak se objevuje potenciál vzájemné spolupráce, když zapomeneme na ten nešťastný úsekismus.

Tak tohle jsou top témata roku 2018.

Chcete tato témata pro svůj nákupní tým? Pak mi zavolejte nebo napište a vše probereme.

A co čekat od roku 2019?

Výše uvedené formy budou nepochybně přetrvávat. S přípravou na konec období růstu se budou znovu prosazovat témata jako výběrová řízení, e-aukce, elektronizace nákupu, a hlavně úspory v nákupu.

Amplio s.r.o.  velmi brzy zveřejní svůj nový vzdělávací plán na rok 2018. Do konce října na zcela novém webu.

Na aktuální otevřené kurzy se můžete podívat zde 

 

Naposledy změněno pondělí, 01 říjen 2018 09:15
Pro psaní komentářů se přihlašte