čtvrtek, 15 březen 2018 22:17

Konference Efektivní nákup 2018 - pár poznámek z praxe k bloku "Jak rozvíjet své lidi v nákupu"

Napsal(a)

Již za měsíc začíná konference Efektivní nákup 2018. Budu účastníkem panelu „Jak rozvíjet své lidi v nákupu“. Účast na konferenci mi donutila se více zamyslet nad svými zkušenostmi s touto oblastí a tak jsem je shrnul do tohoto článku. Berte to třeba jako ochutnávku co by mohlo na konferenci zaznít.

Vzal jsem to po dílčích bodech, tak jak jsou uvedeny v programu bloku.

Jaký je vhodný kandidát na pozici strategického a dispozičního nákupu, rozvoje dodavatelů?

Asi začnu úplně jinak, než odpovědí na otázku. Podle mého je potřeba začít úplně jinde. Tím, co je to vlastně strategický nákup a co je to dispoziční nákup. Mé zkušenosti z mnoha firem ukazují, že odpověď na tuto otázku má mnoho variant a najít to správné rozhraní není vůbec jednoduché. Až příliš často se potkávám s „bojem“ mezi strategickým a operativním nákupem, jakoby nestačilo, že řada nákupů bojuje s interním klientem. Ještě svádí bratrovražednou bitvu. Řada problémů s touto oblastí má navíc jednoduchý důvod. Tím je, že rozdělení na strategický a dispoziční nákup je provedeno tam, kde vůbec není efektivní a nejvhodnějším řešením je klasický komoditní nákup. 

Nevím proč, ale leckde přetrvává názor, že operativní nákup je něco méně než strategický nákup. Přitom jeden bez druhého nemůže fungovat, zvláště v současné době. Začal bych tedy tím, že kandidát do operativního nákupu se bude zřejmě hledat obtížněji a pozoruji v něm také větší fluktuaci, což je zcela jistě věc k zamyšlení proč tomu tak je.

Takže vlastně, pokud nedefinujeme, co si představujeme pod pojmy uvedenými v nadpisu, neumím odpovědět. Znám firmy, kde je dispoziční nákup „bouchač objednávek“ a také znám firmy, kde je to respektovaný útvar, o kterém se ve firmě ví, že na něm hodně záleží, zda pojede výroba a bude na mzdy. Posuzování vhodnosti kandidáta bude zřejmě v každém tomto případu jiné.

Do rozhodování vstupuje i osobnostní profil. Strategický nákupce potřebuje poněkud jiné osobnostní rysy než operativní nákupce. Problém je zde v tom, že se operativní považuje mnohdy, jak zmiňuji výše za něco méně, a leckterý operativní nákupčí očekává, že se časem posune na strategického. Ale tam je třeba jiný osobnostní profil a dovednosti. Takže já vidím problém zejména v budování rovnocennosti obou nákupů. 

A také by bylo možné vzhledem k situaci na trhu otázku otočit. Jaká je vhodná firma pro zájemce o některou z těchto pozic?

Co frustruje nákupčího a jak frustrace eliminovat?

To by byl hodně dlouhý seznam a námět ne na odstavec, ani na článek, ale na knihu. Zkusme tedy ty nejčastější. Znám je, na každém kurzu se s nimi potkávám.

Nákup nemá respekt. Nákup to schytává za chyby jiných, protože je až na konci procesu. Nákup má podávat výkon, ale nemá potřebné podmínky (podklady a čas pro práci). Nákupce frustruje přetížení a personální poddimenzování. Nákupu každý ve firmě radí, jak to má dělat lépe. To jsou asi ty klíčové, co mi nákupci říkají. Ale rozhodně ne jediné.

Je fakt, že se blýská na lepší časy. Roste mi počet schůzek s managementem před kurzy i po nich, kdy chtějí vědět, jak mohou nákup využít. Zajímají se o pohled na využití potenciálu nákupu. Taková jednodenní konzultace s ředitelem firmy o nákupu udělá divy. Smutné na tom je jen to, že aby se věci pohnuli, musí přijít často někdo zvenčí. Ale to je také otázka na samotné nákupce, jak dobrý mají interní marketing a zda ukazují jen na jiné, nebo si nejdříve zametli před vlastním prahem.

Na mých kurzech je vedle znalostní a dovednostní linii, stále významnější ta motivační a práce s PR nákupu a prodejem služby nákup.

Komunikace týmu

Vždycky na kurzech říkám, v komunikaci týmu je skryt zlatý poklad. Často to je tak, že i když je nákup v open office (který opravdu nemám rád) tak je stejně každý uzavřen do své bubliny a řeší si to své. Proč? To je na delší debatu, ale některé důvody jsou uvedeny v předchozím textu. A ten který tam není uvedený, je že někteří to své know how, které si sami získali a vybudovali, považují za své vlastnictví a vidí v něm i svou hodnotu pro firmu. Nebo mají všichni takový objem práce, že prostě není reálně možné věnovat čas společného sdílení. Každý se chová, jak je motivován.

Sdílení znalostí, dovedností, postupů, zkušeností průběžně i na společných setkáních nákupního týmu je obrovským potenciálem pro nákup. A jsem rád, že se stává, že komunikace, kterou vedu s týmem na kurzu je mnohdy startem pravidelného sdílení všech pokladů ležících v nákupu.

Komunikace je prostě důležitá a je nezbytné si na ni vyčlenit čas a rozhodně tato setkání nenazývat poradou. To je totiž naprosto devalvuje v očích celého týmu.

Tak to máme tři z bodů bloku „jak rozvíjet své lidi v nákupu a jsem na druhé stránce. Další si tedy nechám na příští článek nebo přímo na akci.

Bylo to hodně stručné a průřezové, ale na jeden článek je to opravdu hodně rozsáhlé téma. Řadu bodů rozebírám v jiných článcích zde na blogu a hlavně na mých kurzech, otevřených i firemních.

Těším se na setkání na konferenci Efektivní nákup 17. 4. 2018, a pokud si budete chtít přečíst další rady a porady k firemnímu nákupu, není nic jednoduššího než se začíst do dalších článků zde v mém Blogu. Doplňuji ho každý týden, někdy i častěji.

A také nezapomeňte, že moje nové kurzy v Praze se blíží a je nejvyšší čas provést registraci.

Váš Karel Otýs

Naposledy změněno úterý, 20 březen 2018 08:09
Pro psaní komentářů se přihlašte