čtvrtek, 01 březen 2018 09:44

Sledujete zdroje zvýšení zisku v nákupu (dřívější název úspory)?

Napsal(a)

Aktuálně minulý týden na workshopu v jedné strojírenské společnosti kdesi v České republice. Opětovně akce k hledání nových příležitostí k zvýšení zisku firmy prostřednictvím úspor v nákupu.

Pár postřehů, opakujících se stále i na jiných workshopech stojí za sdílení.

Diskuse na téma metodika sledování úspor, a zda jde o úspory vykazované či skutečně dosahované. Jako řada jiných i tento nákupní tým vyplňuje tabulky úspor, aby naplnil stanovený cíl.

Položil jsem jednoduchou otázku. Kolik z těchto tabulkových úspor je skutečných a kolik zůstane jen v tabulce? Odpověď nebyla jednoznačná. Vlastně nevěděli. Začal jsem rozebírat, co vše považují za úsporu a co s ní děje dál. Zda jsou úspory využívány pro další rozvoj firmy.

Tak začal rozbor a místo v plánovaných 16:00 jsme končili v 17:30.

Rozdělme úspory na tři kategorie.

Používám rozdělení na úspory kontrahované, úspory fakturované a úspory zaúčtované. V opravdu intenzivní a vášnivé diskusi jsme zjistili, e nákupní tým tento pohled nevyužívá a končí prostě vyplněním tabulky a nesleduje, jak probíhá implementace úspor.

Zjistili jsme, že velký objem zřejmě skončí ve fázi kontrahované, část proklouzne do fakturovaných a velmi málo do zaúčtovaných. Přitom ta poslední kategorie je jediná, která se počítá a je opravdu vidět a lze ji „prodat managementu“. Předchozí dvě kategorie mohou být vždy zpochybněny, protože se neobjeví v ekonomickém výsledku firmy. Tedy pokud Vám nejde jen o ty excelovské tabulky.

Zde byla situace, že úspory byly v tabulce poměrně vysoké a zisk firmy klesal. Důvod nikdo neznal a vyvolávalo to jen zvyšování požadavků na úspory v nákupu. Ale jejich skutečný efekt nikdo neznal a vlastně ani nezjišťoval.

Prostě klasická chyba nákupu. Práce s úsporami končí jejich vykazováním a nepostará se o to, co se s nimi děje dále. Nenajde si interního zákazníka na úspory, nepostará se o jejich implementaci. Nedotáhne celý proces do konce. Neprodá svou práci.

Je to veliká škoda, protože tím sám nákupní útvar zpochybňuje kvalitu své práce a skutečnost úspor.

Zkuste si udělat rozbor a sledovat pro začátek úspory v těchto třech kategoriích. Možná budete překvapeni výsledkem.

Sledování zdrojů úspor.

Někdy stačí málo, abychom poskočili v práci s úsporami dále. Sleduji frontální útok na úspory a hledání cest, co vše lze ještě považovat za úsporu. Některé firmy mají již metodiky co je úspora a jak se počítá. V té souvislosti je zajímavé, že co jedna firma považuje za úsporu, jiná považuje za běžnou a samozřejmou součást nákupu. Přemýšlím často o tom, proč to tak je.

V podstatě je pravda, že to je součást práce nákupu. Je však rozdíl v tom, jak který šéf či tým, umí svou práci prodat. Interní marketing je zde velmi důležitý a jeto nová důležitá dovednost nákupu.

Zabývám se jí na kurzu Efektivní a výkonný proces nákupu“ i na kurzu Nákup jako zdroj zvýšení zisku firmy“. Na každém jinak a z jiného úhlu. Je jiné prodávat úspory managementu a jiné prodávat svou službu interním klientům.

Ale zpátky k našemu sledování zdrojů úspor. Máme-li jasnou metodiku (není pravidlem) tak stačí udělat jednoduchou věc. Jednotlivé zdroje očíslovat a začít sledovat odkud a jak úspory přicházejí a po nějaké době to vyhodnotit. Potvrdí se, že pocity jsou něco jiného než tvrdá čísla a pomůže to nasměrovat práci nákupu na zvýšení zisku firmy efektivněji. Sledujte měsíc a porovnejte. Jednoduché a účinné.

Přijďte načerpat zkušenosti, tipy, triky, praktické návody.

Pokud chcete sdílet další cenné zkušenosti s praktickou prací s úsporami, jejich dosahováním vykazováním, prodejem a dotahováním do konce a získat praktická řešení a návody,

přijďte na kurz

Nákup jako zdroj zvýšení zisku firmy 23. 4. 2018 v Klimentské v Praze.

Před návštěvou tohoto kurzu Vám rozhodně doporučuji svůj vstupní kurz do problematiky nákupu

„Efektivní a výkonný proces nákupu“ na kterém budeme v dalších kurzech stavět. Koná se 26. 3. 2018 v Praze Klimentské.

Je vlastně také tak trochu také o úsporách. Efektivnější proces je přeci také úspora času, práce, vykonávání činnosti v nákupním procesu efektivněji.

Těším se na setkání s Vámi na kurzech, nebo dnes už vlastně spíše na praktických workshopech plných sdílení, nápadů, tipů, triků, osvědčených postupů.

Velkou výhodou je maximální počet účastníků 8, což umožnuje opravdu intenzivní diskusi a věnování se Vašim potřebám.

Karel Otýs

Pro psaní komentářů se přihlašte