středa, 07 únor 2018 20:04

Z „Úspor nákupu“ se stal „Nákup jako zdroj zvýšení zisku firmy“.

Napsal(a)

Všechny své kurzy jsem přepracoval. Žádná průběžná aktualizace, prostě přepracování. Aktualizaci již přestaly stačit stále zběsilejšímu tempu rozvoje firemního nákupu a ještě zběsilejšímu nárůstu nároků účastníků kurzů.

Z „Úspory nákupu“ se stal „Nákup jako zdroj zvýšení zisku firmy“.

Smyslem úspor v nákupu již není jen nižší cena, sleva, bonus či další nákupní podmínky mající vliv na náklady nákupu.

Podle zkušeností dojde do tří let od zahájení hledání úspor k vyčerpání potenciálu a bohužel také k postupné ztrátě motivace nákupního týmu z marnosti počínání. Hledání nemá konce, požadavky trvají nebo rostou a není kde brát.

Cestou je poohlédnout se jinde. Podívat se před nákup i za nákup. Říká se tomu komplexní pohled napříč firmou.

Nejprve se podíváme na tvůrce zadání. Záměrně neuvádím pojem žadatel. Ne všichni tvůrci zadání jsou žadatelé a navíc ten poslední žadatel co je před nákupem vůbec nemusí být pachatelem. Od těch co posílají požadavky se, proto přesouváme k technologii, konstrukci, projekci až k obchodníkům a jejich spolupráci s nákupem. Jen tím, že spolu začnou mluvit a předávat si včas informace se najednou objeví zdroj úspory nákladů hned na začátku jen komunikací a využíváním informací.

Pak se podíváme na plánování a čas, který má nákup na práci. Lze říci, že čím více ho bude mít, tím více času bude mít na jednání a výběr dodavatele. Někdy je toto ten největší limitující faktor. Řešení není nijak složité a je to opět hlavně komunikační záležitost.

Pak se podívat na důsledky práce nákupu. Tedy na to, zda třeba úspora ceny nezpůsobí prodloužení dodací lhůty či změnu kvality a pak to má dopad na náklady ve výrobě. Někde si ani nevšimnou, že je dopad vyšší než tzv. úspora. A miřme i do vlastních řad. Kolik nákupců takto opravdu přemýšlí a pracuje.

Takže pryč s úsekismem a směle a se vztyčenou hlavou ke zvýšení zisku prostřednictvím eliminace nákladů s nákupem v čele jako velitelem.

Přijďte se naučit využívat nákup jak zdroj zisku celé firmy a jak tomuto snažení velet.

Přihlaste se na kurz: Nákup jako zdroj zvýšení zisku firmy“. Premiéra v pondělí 23. 4. 2018 v Praze, Klimentské ulici.

Příště - zítra, o přeměně Vyjednávání v nákupu na dva nové kurzy.

Naposledy změněno čtvrtek, 22 únor 2018 08:42
Pro psaní komentářů se přihlašte